Aktualności
Kompleksowe Usługi Księgowe i Podatkowe

Data dodania: 11.02.2012
Zmiany w ustawach podatkowych od stycznia 2013

Zmiany w ustawach podatkowych os stycznia 2013

Zmiany dotyczą usunięcia zatorów płatniczych oraz zoptymalizowanie warunków prowadzenia dzilalności gospodarczej.

Najważniejsze zmiany to :

 
Na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych CIT i osób fizycznych PIT
 
  1. Wprowadzenie obowiązku dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów w przypadku nieuregulowania kwoty zobowiązania w ciągu 30 dni od terminu płatności.
  2. W przypadku gdy termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, obowiązek zmniejszenia kosztów podatkowych powstaje gdy zobowiązanie nie zostanie uregulowane w terminie 90 dni od terminu płatności.
 
Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług VAT
 
  1. W przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności( obecnie 180 dni ), dłużnik ma obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego VAT. Naruszenie powyższego obowiązku może skutkować sankcją nałożoną na dłużnika w wysokości 30% kwoty podatku.
  2. W zakresie tzw. ulgi na „ złe długi” zniesiono obowiązek istniejący po stronie wierzyciela zawiadomienia dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego VAT.
 
Powyższe regulacje mają zastosowanie do wierzytelności, które powstaną w roku 2013 a także wierzytelności powstałych w roku 2012, których nieściągalność została uprawdopodobniona po 31 grudnia 2012 r.
 
W związku z powyższym pragniemy z całą mocą podkreślić, iż wspomniane zmiany a więc  kwestia bieżącego regulowania zobowiązań mogą mieć znaczący wpływ na płynność finansową firmy.
 

 

 

 

 

 
 
 
 
 


« Wróćkontakt
Skontaktuj się z nami

tel. 61 663 07 30
tel. 61 663 07 30
e-mail: biuro@pareto.com.pl
Dane adresowe

PARETO Biuro Rachunkowo-Konsultingowe
ul. Piękna 5/5
60-591 Poznań
Pareto Biuro Rachunkowe Skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy. Odpowiemy najszybciej jak będzie to możliwe. przejdź do formularza