Od początku 2018 r. mikroprzedsiębiorcy dołączą do systemu, którym objęte zostały już małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa. Oznacza to, że wszystkie firmy i osoby prowadzące działalność gospodarczą będą zobowiązane do comiesięcznego tworzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego, zawierającego ewidencję zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT).
Przedsiębiorcy zobligowani do składania JPK dla celów podatku VAT, czyli ewidencji zakupu
i sprzedaży VAT są zobowiązani przekazywać rejestry za każdy miesiąc Ministrowi Rozwoju i Finansów za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. W programach finansowo-księgowych, z których korzystają biura rachunkowe i przedsiębiorstwa są już dostępne funkcje generowania pliku JPK_VAT oraz pozostałych struktur JPK. Pliki te są automatycznie obliczane i sporządzane na podstawie tych samych danych, które są wykorzystywane do opracowania deklaracji VAT. Ewidencje sprzedaży i zakupu VAT będą przekazywane co miesiąc w terminie do 25 dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Podatnicy, którzy rozliczają się z podatku VAT w okresach kwartalnych w dalszym ciągu mogą pozostać na kwartalnym rozliczeniu, jednak JPK_VAT będą zobowiązani składać co miesiąc.
Natomiast, mikroprzedsiębiorcy nie płacący VATu oraz płatnicy VAT, począwszy od 1 lipca 2018 r., na wezwanie organu podatkowego będą musieli dostarczać następujące pliki: JPK_FA – faktury VAT, JPK_KR – księgi rachunkowe, JPK_WB – wyciągi bankowe, JPK_MAG – magazyn, JPK_PKPiR – Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów, JPK_EWP – ewidencja przychodów. Warto jednak wiedzieć, że Urząd Skarbowy nie może żądać od przedsiębiorcy okazania plików dla struktur, które nie mają w firmie zastosowania.
Za brak przesłania JPK oraz za błędy w rozliczeniach przedsiębiorcy grożą sankcje karno-skarbowe. Zgodnie z art. 80 Kodeksu karnego skarbowego niezłożenie informacji podatkowej traktowane jest jako przestępstwo skarbowe i podlega karze grzywny.
W związku z tym wszyscy przedsiębiorcy prowadzący swoją działalność powinni zadbać o odpowiednie oprogramowanie do prowadzenia księgowości. W przypadku gdy Przedsiębiorca korzysta z usług biura rachunkowe taki obowiązek spoczywa na biurze rachunkowym.